Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry – przyczyny, objawy, leczenie?
AZS jest schorzeniem, które dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. U dorosłych z reguły pojawia się jako nawrót z dzieciństwa.
Jakie są objawy Atopowego Zapalenia Skóry?
Objawy AZS to swędzące, czerwone zmiany skórne, czasami liszaje lub – jeśli zmiany są drapane – to wręcz rany, które mogą być zainfekowane, np. gronkowcem. Choroba wiąże się z dużym dyskomfortem psychicznym i fizycznym.
Można wyróżnić trzy fazy tej choroby:
- niemowlęcą – od urodzenia do ok. 2 – 3 roku życia – czerwone zmiany pojawiają się na policzkach, płatkach uszu, skórze głowy, a w cięższych stanach zapalnych – na całym ciele,
- dziecięcą – dzieci między 3 a 11 – 12 rokiem życia – czerwone plamy pojawiają się na zgięciach łokci i kolan, czasem wokół ust i na dłoniach, ale źle leczone, mogą pojawiać się na całym ciele,
- młodzieżowe i dorosłe AZS – czerwone zmiany jak w fazie dziecięcej, ale mogą też w ostrej fazie choroby zajmować prawie całe ciało.
Zmiany mogą łagodnieć w okresie letnim, a zimą znów się nasilać. Mogą też zaniknąć na jakiś czas po okresie dojrzewania, a później niespodziewanie, przy nadmiernym stresie, pojawieniu się silnej infekcji wirusowej czy bakteryjnej, objawić się w dużym nasileniu.
Jakie są przyczyny Atopowego Zapalenia Skóry?
Jest wiele współistniejących przyczyn Atopowego Zapalenia Skóry:
- obciążenia genetyczne – któryś z rodziców lub oboje, dziadkowie… cierpią na alergie wziewne, pokarmowe, katar sienny, astmę oskrzelową,
- zły stan jelit, rozregulowanie mikrobioty jelitowej u dzieci w wyniku:
– porodu przez cięcie cesarskie
– krótkiego okresu karmienia piersią
– niewykluczenia z diety kobiety ciężarnej, a później karmiącej piersią, pokarmów alergizujących
- brak wczesnej diagnozy alergii czy nietolerancji pokarmowej i mimo objawów kontynuowanie diety prozapalnej;
Jakie są alergeny pokarmowe odpowiedzialne za atopowe zmiany skórne:
Alergeny pierwotne to:
- pszenica
- mleko i produkty z mleka
- cytrusy
- białko jaja kurzego
- orzechy
- soja
- kakao i czekolada.
Jeśli nie usuniemy ich z diety dziecka, zaczyna się tzw. marsz alergiczny i dziecko uczula się na kolejne produkty spożywcze.
Dlaczego rozwija się AZS?
Z reguły Atopowe Zapalenie Skóry jest właściwie diagnozowane zbyt późno, a – jeśli nikt nie wpadnie na pomysł, że prawdziwe przyczyny są w jelitach i nietolerancjach pokarmowych – to zdarza się, że nie jest w ogóle zdiagnozowane. Tym bardziej, że testy alergiczne nie są w stu procentach wiarygodne.
Wówczas mały pacjent krąży od pediatry do alergologa, a dorosły pacjent od dermatologa do dermatologa, ale zalecane leczenie maściami, kremami, sterydami, lekami immunomodulującymi czy tak modną terapią biologiczną tylko na krótko tłumi objawy, ale nie dociera do prawdziwych przyczyn choroby.
Warto pamiętać, że podstawowe przyczyny AZS to alergie lub nietolerancje pokarmowe, rozregulowanie flory jelitowej i rozszczelnienie jelit.
I jeśli nie wprowadzimy diety bez produktów alergizujących, nie odbudujemy właściwej mikrobioty jelitowej, nie uzupełnimy brakujących kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, nie zahamujemy rozwoju choroby.
Co więcej – narastający w organizmie stan zapalny powoduje, że Atopowemu Zapaleniu Skóry mogą z czasem zacząć towarzyszyć alergie wziewne na pyłki, sierść zwierząt, roztocza itd. Mogą też rozwijać się inne choroby autoimmunologiczne.
Co zaostrza objawy Atopowego Zapalenia Skóry?
Atopowe Zapalenie Skóry to permanentny stan zapalny w organizmie. Powoduje on tzw. marsz alergiczny. Dziecko lub osoba dorosła zaczyna też uczulać się na nowe produkty spożywcze, ale też na proszek do prania, kosmetyki, chemiczne składniki wykładzin, mebli, farby, leki …
Dość często Atopowemu Zapaleniu Skóry towarzyszą infekcje pasożytnicze i grzybicze. Szczególnie często wykrywam obecność w organizmie osoby chorej Ascaris lubricoides (glisty ludzkiej).
Jak skutecznie wyleczyć Atopowe Zapalenie Skóry?
Niewątpliwie obowiązuje zasada: Im wcześniej, tym lepiej.
Jeśli niemowlę lub dziecko cierpi na wymienione na początku artykułu objawy, a testy na alergie pokarmowe nie wykrywają alergenów pokarmowych, a w rodzinie istnieją też obciążenia genetyczne, warto wykonać Kompleksowy Test Biorezonansowy dla dzieci razem z Panelem alergicznym.
Test jest podstawą do stworzenia przez dietetyka czy lekarza pediatrę diety eliminacyjnej bez wykrytych alergenów pokarmowych dla dziecka lub karmiącej matki.
Ponadto – po teście biorezonansowym – możemy uzupełnić dietę w brakujące witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe oraz rozpocząć proces odbudowy symbiozy jelitowej i szczelności śluzówek jelit.
Testy dla bardzo małych dzieci, wykonuję z próbki włosów.
mgr Małgorzata Zieniuk