Tarczyca – jak rozpoznać niedoczynność i Hashimoto?

Hormony tarczycy kierują wieloma ważnymi dla życia procesami: np. biciem serca, regulacją temperatury, metabolizmem, samopoczuciem psychicznym.

Jeśli zgłasza się do mnie osoba, która uskarża się m.in. na: suchość skóry, depresyjność, brak sił, ciągłe uczucie zimna, niemożność schudnięcia, osłabienie libido, wypadanie włosów  wypełniamy razem dokładny  wywiad, a po jego analizie,  kieruję ją na wykonanie w laboratorium pełnego profilu tarczycowego: TSH, fT3, Ft4, anty TPO i anty TG.

Na pewno trzeba pamiętać też o obciążeniach rodzinnych – jeśli matka ma chorą tarczycę, warto ją monitorować u córek, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że one również zachorują.

Przynajmniej 70 proc. osób wraca z wynikami, które wskazują na to, że zaczynają się lub już są jakieś problemy hormonalne.  Warto wiedzieć, że jeśli nawet poszczególne oznaczenia  mieszczą się w granicach norm laboratoryjnych,  wcale nie świadczy to, że z tarczycą jest wszystko dobrze. Najważniejsze są jednak objawy, jeśli ich brakuje, to zaburzenia wyników nie muszą o niczym świadczyć.

Trzeba też pamiętać, że są różne rodzaje niedoczynności i nie zawsze endokrynolog od razu musi włączyć hormon, czego tak bardzo niektórzy się boją. A propos hormonów – prośmy o wypisywanie nam takiego, którego nośnikiem nie jest laktoza, gdyż z reguły jest ona źle tolerowana.

Można również  powtórzyć badania w tym samym laboratorium zachowując tzw. higienę badań.

A mianowicie:

  • badanie powinno być wykonane na czczo, najlepiej między 7 – 9 rano
  • warto unikać kolacji słodkiej lub tłustej
  • nie należy przed badaniami wykonywać aktywności fizycznej, chyba że trenujemy regularnie od dłuższego czasu
  • nie wykonywać badań w czasie miesiączki
  • na 3 – 5 dni przed badaniami odstawić przyjmowane zioła.

 

Natomiast moim zadaniem jest znalezienie przyczyn rozwijającej się niedoczynności i sukcesywne ich usuwanie.

Jedną z podstawowych jest zaburzenie mikrobioty jelitowej i  rozszczelnienie jelit spowodowane  spożywaniem produktów, które danej osobie szkodzą. Często jest to trudne do zauważenia, gdy proces dopiero się zaczyna, bo objawy mogą nie pojawiać się jeszcze  ze strony układu pokarmowego, ale może to być cieknący katar, kichanie, wypryski skórne czy trądzik. Trzeba więc odnaleźć pokarmy powodujące nietolerancje czy alergie pokarmowe, radykalnie zmienić dietę i zacząć żmudne odbudowywanie flory  bakteryjnej.

Kolejną przyczyną mogą być różnego rodzaju pasożyty, grzyby, pleśnie czy też określone wirusy i bakterie.

Tarczycę uszkadzają również m.in. metale ciężkie, bisfenol, chemia domowa, fluor, radioaktywność – sporo dzieci – dziś już dorosłych – z pokolenia Czarnobyla wykazuje takie  właśnie obciążenie.

Nie sposób tu nie wspomnieć o roli przewlekłego stresu.

Trzeba jednak podkreślić – im szybciej zdiagnozuje się przyczyny i zacznie je usuwać, tym lepiej. Można w ten sposób zapobiec chorobie, a jeśli jest już rozwinięta, to starać się doprowadzić do remisji lub – gdy jest to niemożliwe u osób po operacji tarczycy – przynajmniej usuwać lub łagodzić pojawiające się objawy.

Comments are closed.