Rwa Kulszowa – jak sobie pomóc ?

Czy znasz to? Jeden niewłaściwy ruch przy pochylaniu się lub podnoszeniu czegokolwiek,…. a po chwili straszliwy ból od pośladka w dół nogi. Ból, który nie ustaje i nic go nie zmniejsza.

Skąd, dlaczego, jak sobie pomóc?

Nerw kulszowy ( Nervus ischiadicus) to najdłuższy i najgrubszy nerw, składający się z wielu korzeni w okolicy kręgosłupa. Biegnie przez oba pośladki do dołów podkolanowych, gdzie rozgałęzia się i trafia aż do stopy. Gdy nastąpi ucisk na korzenie nerwowe, pojawia się natychmiastowy ból promieniujący od lędźwi aż do nogi.

Najczęstszą przyczyną podrażnienia nerwu kulszowego są zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Także mięśnie otaczające nerw twardnieją natychmiast.

WAŻNE: należy zniwelować jak najszybciej  ucisk na nerw.

Trzeba  położyć się na plecach i ułożyć udo na krześle lub poduszkach tak, aby kolano i staw biodrowy znajdywały się do siebie pod kątem prostym – co natychmiast odciąży kręgosłup i zmniejszy ucisk na korzenie nerwowe.

Warto zastosować naświetlania lampą z podczerwienią, by pobudzić ukrwienie. My, w gabinecie używamy specjalnej  lampy z podczerwienią i minerałami, a następnie stosujemy –  jako jedyni w Białymstoku i  na Podlasiu – zabiegi przy pomocy najnowocześniejszych urządzeń  bionicznych : pulsującego pola magnetycznego i  ultradźwięków  z podczerwienią.

Na pewno należy też udać się do lekarza by stwierdził czy nie jest to wypadnięcie dysku i mógł zastosować neuralterapię – lokalnie działające środki znieczulające w zastrzykach + witaminy z grupy B.  Z pewnością iniekcje są najlepszą opcją, gdyż doustne leki przeciwzapalne mają fatalny wpływ na błony śluzowe układu pokarmowego. I nawet w takich wypadkach warto ich unikać.

Magnez doustnie, w dobrze przyswajalnej formie, nawet kilka razy dziennie i kąpiele w płatkach magnezowych lub soli Epson.  A potem masaż rozgrzewającymi olejkami: kamforowy, rozmarynowy.

A na pewno warto znaleźć i usunąć przyczyny. Gdyż oprócz zmian degeneracyjnych, mogą to być niedobory określonych witamin i minerałów, spowodowane złą dietą i złym stanem jelit oraz brak odpowiednich ćwiczeń fizycznych, wzmacniających mięśnie pleców i brzucha.

 

Comments are closed.