JELITA A MÓZG, czyli gdzie szukać przyczyn depresji, nerwic i lęku?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje się, że ponad 450 milionów osób na świecie ma problemy ze zdrowiem psychicznym, a szczególnie ze stanami lękowymi, depresją, zaburzeniami snu.  A  liczba ta ciągle wzrasta.

Jednocześnie w doniesieniach naukowych podkreśla się niezadowalającą skuteczność stosowanych proceduralnie  terapii i konieczność poszukiwania  głębszych przyczyn narastających lawinowo problemów psychicznych.

Postęp w badaniach naukowych nad znaczeniem mikrobioty jelitowej

Na całe szczęście  XXI wiek to czas  niebywale szybkiego postępu w badaniach  nad znaczeniem mikrobioty jelitowej dla zdrowia człowieka. Badacze gromadzą coraz więcej faktów, że rola mikrobiomu nie ogranicza się tylko do wspomagania trawienia, ale ma – poprzez swój skład – olbrzymi wpływ na funkcjonowanie wielu układów funkcjonalnych organizmu, a przede wszystkim układu odpornościowego i nerwowego.

Jak pisze prof. dr hab. n.med. J. Samochowiec – specjalista psychiatra:                                               „JELITOWA MIKROBIOTA stanowi jeden z kluczowych elementów osi jelitowo-mózgowej i w związku z tym zasługuje na szczególną uwagę. W ostatnich latach wiele badań potwierdza  jej wpływ na nastrój i zachowanie, głównie poprzez regulację odpowiedzi stresowej i zmniejszanie objawów depresyjnych i lękowych.

Ma ona bezpośredni wpływ m.in. na modulację stężeń cytokin prozapalnych i przeciwzapalnych, wpływa na metabolizm tryptofanu w szlaku kinureninowym . modulując tym samym zawartość serotoniny, wpływa na funkcjonowanie osi podwzgórze – przysadkowo – nadnerczowowej, produkuje liczne neuromediatory oraz poprawia „szczelność” bariery jelitowej – największej, osiągającej 400 – 600 m2 powierzchni, jaką nasz organizm kontaktuje się ze światem zewnętrznym.”

Co zaburza mikrobiotę jelitową i czy ma to wpływ na zdrowie psychiczne?

Oczywiście,  współczesna cywilizacja: zanieczyszczenie środowiska, przewlekły stres,  dieta bogata w cukier, tłuszcze utwardzalne i węglowodany proste, żywność skażona antybiotykami, hormonami, pestycydami, a jednocześnie uboga w witaminy i minerały oraz coraz bardziej powszechne nietolerancje i alergie pokarmowe. Według badań, wszystkie te czynniki mają katastrofalny wpływ jej  skład.

A co oznacza  dysbioza jelitowa ?

Zaburzona mikrobiota, czyli  stan dysbiozy jelitowej, powoduje obumieranie lub radykalne zmniejszenie populacji niektórych gatunków bakterii oraz niekontrolowany rozrost bakterii patogennych i grzybów, co w konsekwencji prowadzi do rozszczelniania bariery jelitowej, a więc do przedostawania się do krwiobiegu źle strawionych białek z pożywienia, toksyn wytwarzanych przez bakterie jelitowe czy też ich samych.

Łatwo też wtedy o nowe zakażenia pasożytnicze, ale nie tylko.

Intensywnie zaczynają  wytwarzać się  cytokiny prozapalne oraz kompleksy immunologiczne, które wraz z krwią i limfą rozprzestrzeniają się po całym organizmie i atakują słabsze organy.

Mogą one przekraczać nieszczelną  barierę krew – mózg  i wpływać na tworzenie się w nim  zmian zapalnych, co skutkuje różnymi typami zaburzeń psychicznych.

Mają również – o czym wcześniej wspomniałam – wpływ na neuroprzekaźniki, takie jak:  tryptofan czy serotonina oraz zwiększone wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu.

Zaburzona mikrobiota  nie syntetyzuje również w jelitach ważnych witamin i minerałów, co powoduje ich niedobory nawet na poziomie komórkowym. Niedobór witamin z grupy B, witaminy D czy też cynku i magnezu przekłada się konkretnie na nasze samopoczucie, sen, sposób postrzegania siebie i codziennych spraw. Powoduje chroniczne zmęczenie, poczucie, że wszystko nas przerasta, a w konsekwencji depresję czy silne stany lękowe.

Jak zapobiegać depresji, stanom lękowym, nerwicy?

Na pewno warto zgłosić się do nas na wizytę.                                                                                          Na podstawie szczegółowego wywiadu, analizy jadłospisów naszych klientów, a przede wszystkim Biorezonansowego Vega testu i Ekspres Skanu  sprawdzimy całościowo stan organizmu. Dowiemy się  w jakim stanie jest mikrobiota jelit, jakie pokarmy i inne toksyny zewnętrzne mogą ją uszkadzać, jakie pasożyty nas zaatakowały. Czytaj więcej:

https://oczyszczanieorganizmubialystok.pl/test-obciazen/
https://oczyszczanieorganizmubialystok.pl/oferta/kwantowy-scan-elektromagnetyczny/

Bibliografia:

1.Rudzki L., Frank M., Szulc A., Gałęcka M., Szachta P., Barwinek D. ,Od jelit do depresji – rola zaburzeń ciągłości bariery jelitowej i następcza aktywacja układu immunologicznego w zapalnej hipotezie depresji. „Neuropsychiatria i Neuropsychologia” 7.

  1. Liśkiewicz P., Pełka – Wysiecka J., Wroński M., Bąba – Kubiś A., Samochowiec J., Flora jelitowa a patomechanizm powstawania zaburzeń afektywnych i lękowych – aktualny stan wiedzy i dalsze perspektywy. „Psychiatria” 15.2. 2018.
  2. Collen A., Cicha władza mikrobów. Jak drobnoustroje w ciele człowieka wpływają na zdrowie i szczęście.

4. Karakuła –Juchnowicz H., Dzikowski M., Pelczarska A., Dzikowska I., Juchnowicz D., Znaczenie zaburzenia osi jelitowo – mózgowej i nadwrażliwość na antygeny pokarmowe w etiopatogenezie schizofrenii. Psychiatria Pol. Online First Nr 28.

Comments are closed.