Celiakia, Nietolerancja Glutenu, Alergia

 

Coraz więcej słyszy się o diecie bezglutenowej. Niektórzy naśmiewają się, nazywając to modą, ja jednak każdorazowo widzę pozytywne rezultaty u osób, którym ją zalecam na czas dłuższy lub krótszy, w zależności od istniejących dolegliwości.

 

Celiakia jest to autoimmunologiczne zaburzenie przewodu pokarmowego, które uszkadza wyściółkę jelita cienkiego w w wyniku spożywania glutenu, która dotyka ludzi z określonymi predyspozycjami genetycznymi. Co ciekawe znana jest od wieków. Już w I w.n.e. grecki lekarz Areteusz opisał zespół powodujący złe wchłanianie i przewlekłą biegunkę, nadając mu nazwę „celiakia”.     

Objawy celiakii mogą być różne; wzdęcia, bóle brzucha, biegunka, zaparcia, anemia, wysypki, bóle stawów, objawy neurologiczne, zamglenie umysłowe, inne schorzenia autoimmunologiczne, ale mogą też nie wystąpić jakiekolwiek objawy, choć zdarza się to rzadko. Niewątpliwie powoduje ona stopniowe wyniszczanie organizmu, gdyż z powodu dysfunkcji jelita nie wchłaniane są składniki odżywcze.

Diagnozuje się ją wykonując biopsję wycinków wyściółki jelita cienkiego oraz test na obecność podtypu genetycznego powiązanego z występowaniem celiakii (HLA –DQ2 i HLA – DQ8).

Celiakia, Nietolerancja Glutenu, Alergia

Nietolerancja glutenu / nadwrażliwość na gluten/ może dawać podobne objawy do celiakii, nie powoduje jednak tak dużej degradacji wyściółki jelita cienkiego i nie uznaje się jej za schorzenie autoimmunologiczne.  Często towarzyszą jej dolegliwości ze strony układu nerwowego, wysypki skórne, bóle stawów i chroniczne zmęczenie. Wywołuje jednak liczne stany zapalne w organizmie.  Diagnozę stawia się na podstawie obrazu klinicznego, Vega Testu lub testów laboratoryjnych na przeciwciała przeciwko różnym typom gliadyny. Często jednak testy nie wykazują nietolerancji a ona jest.  

Alergia na pszenicę  często występuje u dzieci. Objawy są widoczne dość szybko po zjedzeniu pszenicy, choć też nie zawsze.

Pytanie, które zadają osoby mające problem z glutenem dotyczy tego czy muszą całkowicie i na zawsze go unikać.

Osoby z celiakią – na pewno – tak i to nawet najmniejszej ilości. Muszą więc prowadzić oddzielną kuchnię by potrawy bezglutenowe nie miały żadnej styczności z glutenem, gdyż nawet odrobina, śladowa ilość glutenu im szkodzi, czytać uważnie wszystkie etykiety, nawet kosmetyków, a szczególnie wędlin i dań gotowych. Natomiast osoby  z nietolerancją po okresie wykluczenia z diety i ponownym wprowadzaniu glutenu powinny obserwować wnikliwie swój organizm. Z pewnością warto zrezygnować na zawsze z glutenu pszennego i próbować przestawić się na stare odmiany orkiszu lub pszenicy – samopszę, płaskurkę, które zawierają zdecydowanie mniej tego białka. W ich przypadku nawet jeśli sporadycznie zjedzą gluten pszeniczny, to nie powinno to mieć znaczącego wpływu na ich zdrowie.  

 

 

Comments are closed.